Adalar Müzesi - Museum of the Princes' Islands

adalara yazilanlar_200x280

Bisiklet Sergisi, Bisiklet Üzerinde 137 Yıl

Adalar Müzesi “Bisiklet Sergisi”, “Bisiklet Üzerinde 137 Yıl” temasıyla, 1 Eylül Perşembe günü Saat 16.00’da, Adalar Müzesi’nin Büyükada Aya Nikola ana binasında açıldı.

“Bisiklet Sergisi”, Adalar’ın yıllar içinde alamet-i farikasına dönüşmüş bisikletin tarihine, İstanbul’a ve özellikle de Adalarımız’a gelerek yaygınlaşmasına ışık tutuyor. Ünlü yazarlardan sporculara, tarihi kişiliklerden, yerel halka bisikletle büyüyen, ada yollarını bisikletle arşınlayan pek çok Adalı’nın, yolu Adalar’dan geçmişlerin bisikletleri, aksesuarları, sözlü tarih anlatıları ve hatıraları serginin belkemiğini oluşturuyor.

Sergide yer alan yaklaşık 40 bisiklet arasında İnönü ailesinin, Mehmet Ali Aybar’ın, şair Zahrad’ın, ünlü bisiklet yarışçısı Garbis Bora’nın bisikletleri de var.

Dünyayı ilk kez bisikletle dolaşan İngiliz seyyah Thomas Stevens’ın 1885’da uğradığı Büyükada’ya dair yazdıkları ve Hüseyin Rahmi Gürpınar’dan Nâzım Hikmet’e, yolu Adalar’a düşen sanatçıların bisikletli hikâyeleri de serginin bir parçası.

Adalılar’ın anılarındaki bisiklet hikâyelerinin geçmişten bugüne nasıl geldiğini mercek altına alan sergi aynı zamanda bisikletin işlevselliğin ötesinde günümüze damgasını vuran ‘sürdürülebilirlik’ özelliğine de vurgu yapıyor, karbon ayak izi olmaksızın nasıl araçtan amaca dönüştüğünün altını çiziyor.

Türkiye’nin belki de ilk kapsamlı bisiklet sergisini gezecek ziyaretçiler, bisikletin tarihini kendi bisiklet anılarıyla harmanlarken, dünyamızı sarsan iklim krizini aşmak için pedallara nasıl asılabileceğimizi de bir kez daha hatırlatmayı amaçlıyor.

Altı ay açık kalacak serginin ana sponsoru Axa Sigorta. Accell Bisiklet-Carraro, Shimano gibi bisikletin önemli markalarının sponsorlukları yanı sıra, Müze Sergi İşleri, Jotun Boya, Decathlon da serginin destekçileri arasında.

Sergi 1 Haziran 2023 tarihine kadar gezilebilir.

 

Adalar Müzesi, “Bisiklet Sergisi”

Adalar’da Bisiklet Üzerinde 137 yıl
-

Sergi Tarihi: 1 Eylül 2022 - 1 Haziran 2023

Sergi Küratörü: Aydan Çelik

Editör ve Çevirmen: Melis Şeyhun Çalışlar

Tasarım Ekibi: Deniz Koç Çeliker, Buket Kaya Ataseven

Grafik Tasarım: Atölye Nor, Zehra Derya Koç

Sergi Uygulama: Ali Erkurt

Sözlü Tarih ve Videolar: Ayten Şele, Mehmet Ali Hancı

İletişim için lütfen buraya tıklayınız 

Son Güncelleme ( Cuma, 09 Eylül 2022 14:18 )  
Buradasınız: Anasayfa SERGİLER Geçmiş Sergiler Adalar'a Yazılanlar

PAYLAŞIN

Facebook MySpace Twitter Digg Delicious Stumbleupon Google Bookmarks RSS Feed