Adalar Müzesi - Museum of the Princes' Islands

 

 

 

 

 

Adalar Müzesi ile Tarih Vakfı tarafından organize edilen Adalar ve Tarih Konuşmaları dizisi, 9 Temmuz Pazar günü saat 18:00’de Adalar Müzesi’nde başlıyor.

Tarih Vakfı ve Adalar Müzesi işbirliği ile 9 Temmuz-1 Ekim tarihleri arasında her Pazar saat 18:00’de Tarih Vakfı Yönetim Kurulu üyesi, Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim üyesi ve Büyükadalı Yaşar Tolga Cora koordinasyonunda gerçekleşecek konuşmalar dizisinin her başlığı, alanında uzun süre çalışmalar yapmış değerli konuşmacılar tarafından ele alınacak. Farklı konu ve konuşmacılarla Adalar’ın tarihine odaklanacak programın ilk oturumunun konuğu “Abdülhamid’in Tercümanı Louis Sabuncu’nun İlginç Yaşam Öyküsü” başlıklı konuşması ile Özcan Geçer.

Detaylı dökümüne Adalar Müzesi Instagram sayfası @adalar_muzesi ve Adalar Müzesi web sitesinden d (www.adalarmuzesi.org) ulaşabileceğiniz program, konuşmacıların yapacakları sunum ve ardından soru/yanıt ile tartışmalardan oluşacak iki bölümden oluşuyor. Özellikle ikinci bölümde Adalılar’ın ve adaseverlerin değerli yorum ve katkılarını paylaşmalarını diliyoruz.

Kaçıranlar için programlar ileri bir tarihte yayına da dönüştürülecek şekilde kayıt altına alınacak.

Katılımın ücretsiz olduğu Adalar ve Tarih Konuşmaları dizisinde buluşmak dileği ile…

 

Adalar Müzesi Bisiklet Sergisi’nde Son Bir Ay

1 Eylül 2022 tarihinde Adalar Müzesi, Büyükada -  Aya Nikola geçici sergi alanında açılan Bisiklet Sergisi’nde son günler.

Haziran sonunda kapanacak sergi, açık kaldığı dokuz ay içinde yaklaşık 20 bin ziyaretçi tarafından gezildi.

Bisiklet Sergisi, Türkiye’nin bu kapsamda açılan ilk sergisi olması açısından da önem taşıyor.

Sergide, tamamına yakını Adalar’da kullanılmış farklı marka ve tarihlerden 40 bisiklet yer alıyor.

Aralarında şair Zahrad’ın, Mehmet Ali Aybar’ın, Adalar’ın başta gelen bisiklet yarışçılarından Garbis Bora’nın, İnönü ailesi fertlerinin kullandığı bisikletlerin de yer aldığı sergi, dünyada, Türkiye’de ve Adalar’da bisiklet tarihine de ışık tutuyor. Dünyayı ilk kez bisikletle dolaşan İngiliz seyyah Thomas Stevens’ın 1885’da uğradığı Büyükada’ya dair yazdıklarıyla, Nazım Hikmet, Aziz Nesin, Fenerbahçeli Lefter, Hüseyin Rahmi Gürpınar, Tahsin Nahid gibi yolu Adalar’dan geçmiş ünlülerin bisikletle ilişkilerine de yer veren sergi, sözlü tarih görüşmelerden aktarılmış video kayıtları, “bir bisikletin anatomisi” yerleştirmeleri ile de destekleniyor.

Belki da uzun yıllar yakınlarda başka bir yerde görülemeyecek olan sergiyi kaçırmak istemeyeceklere haber vermek isteriz.

 

Bisikletlerimizi Yaza Hazırlıyoruz

Adalar Müzesi’nde Bisiklet Bakım Günleri
15-16 Nisan 2023, Saat 11-19.00 arası
Adalar Müzesi bahçe, Aya Nikola Mevkii, Yılmaztürk Cd. 177/1, Büyükada
Adalar Müzesi – Decathlon Atölye işbirliğiyle

 

ADALAR MÜZESİ YIL SONU ŞENLİĞİ BAŞLIYOR!

17 Aralık Cumartesi ve 18 Aralık Pazar günlerinde Adalar Müzesi’nde düzenlenecek Yıl Sonu Şenliği’ne bütün adalıları, adaseverleri bekliyoruz!

 

Adalar Müzesi Sanal Turu

sanal tur_yeniAdalar Müzesi sanal turu 2011 yılında büyüyen Müze'yi videoları ile birlikte göstermek üzere yenilendi. Sanal geziyi Sanal Adalar Müzesi'nde izleyebilirsiniz.

Adalar'ın Sesleri

      adalarin_sesleri

Adalar Müzesi Aya Nikola Hangar' da yer alan "Adaların Sesleri" dinletisine
Çoklu Ortam
bölümünden ulaşabilirsiniz.

Adalar Turizm Merkezi

235x392-adalar-adatgm

Adalı Dergisi

adali logo_235x97

Buradasınız: Anasayfa

PAYLAŞIN

Facebook MySpace Twitter Digg Delicious Stumbleupon Google Bookmarks RSS Feed