Adalar Müzesi - Museum of the Princes' Islands

Ada Sahillerinde Bekliyorum

adasahillerindebekliyorum

Müzenin İlk Geçici Sergisi: “Ada Sahillerinde Bekliyorum”

Adalardan keyifli anılar...

Adalar her zaman keyif, eğlence ve dinlence çağrışımı yapar. Elbette çok eskiden Bizans prenslerine sürgün yeri olarak kullanılmış, ardından manastırları ağırlamışlar. Ama biz daha yakın zamanlardan söz edeceğiz. Son yüzyılın Adalarından...

Adalar'da yapacağımız bu günübirlik gezi esas olarak 75 yıl öncesine uzanıyor. 1934 yılında Adalar'ı mamur etmeye karar verilerek kurulmuş olan "Adaları Güzelleştirme Cemiyeti" çalışmalarına başlıyor. Adalar'ın plajlarını, otellerini, ulaşım araçlarını daha yetkin bir hale getirmeye uğraşıyor. Adalar'ın suya kavuşması için çabalıyor. Ama eğlenceyi de ihmal etmiyor.

Bir zamanlar Adalar'ın sultanları eşeklerdi Yalnız gezmek için de değil, her tür taşıma, hatta inşaat işleri bile eşeklerin yardımı olmadan yapılamazdı. Bu yüzden bu geçmiş zaman eşeklerine şükran borcumuz vardır. Atlar ve faytonlar ise Adalar'a daha sonra gelmiştir. Kadıköy'den Adalar'a vapur seferleri 1846 yılında başladı. İlk iskeleler de bu tarihte yapıldı. Daha önce ulaşım Eminönü ve Tophane'den kalkan pazar kayıklarıyla sağlanıyordu.

Büyükada'nın Dil Burnu mevkiinde eski bir plaj olan Yorgoli,1935 yılında Adaları Güzelleştirme Cemiyeti'nin çabaları sonucu "asri" bir plaja dönüştürülür. Adı da Türkçeleşir, olur Yörükali.

"Adaları Güzelleştirme Cemiyeti" Adalar Revüsü'yle, Çiçek Bayramları'yla Adalar'ı neşeli bir hale getirmeye çalışıyor. Eski fotoğraflarda, bu "güzelleştirilmiş" dönem öne çıkmakla birlikte, gezimiz bununla sınırlı kalmıyor. Eski zamanlardan yeni zamanlara kadar uzanan bir yolculuk yapıyoruz. Maksat Ada sahillerinde buluşmak ne de olsa! Adalar'ın keyifli havasını solumak. İyi geziler, iyi seyirler!

Sergi mekanı: Büyükada Çınar Müze Alanı
Küratör: Gökhan Akçura

* Ziyaret ücretsizdir.

logo_086x075        logo_i2010_tr

Son Güncelleme ( Perşembe, 02 Haziran 2011 21:17 )  
Buradasınız: Anasayfa SERGİLER Geçmiş Sergiler Ada Sahillerinde Bekliyorum

PAYLAŞIN

Facebook MySpace Twitter Digg Delicious Stumbleupon Google Bookmarks RSS Feed