Adalar Müzesi - Museum of the Princes' Islands

istanbulda seyrusefer_afis_215x301

 SUNUŞ

 Sergi sunuş yazısı

 BASIN

 Basın bülteni

 FOTOĞRAFLAR

 Sergiden Fotoğraflar

 DAVETİYE

 Sergi Davetiyesi

İstanbul'da Seyrüsefer

İstanbul'da Seyrüsefer - Sergi Giriş Panosu

istanbulda seyrusefer_giris_panosu_300x513

Pazar kayıklarından Şehir Hatları’na
İstanbul’da Seyrüsefer

İstanbul’da deniz ulaşımının tarihine Akillas Millas’ın usta işi çizimleriyle hızlı bir bakış. Altı panodan ve 34 çizimden oluşan bir özet bu. Panolarda yer alan açıklamalar da Akillas Millas’a ait.

19. yy ortalarına kadar ulaşımın yükünü kürekli ve yelkenli kayıklar, mavnalar taşımıştı. Binlerce kayık ve on binlerce kürekçiden oluşan kocaman bir sektörden söz ediyoruz.

Sonra, Akillas Millas’ın deyişiyle, “Dersaadet sakinleri, 1828 senesinin bir sabahında, sahillere üşüşerek yelkenleri, görkemli tekerlekleri olan ve büyük gürültülerle simsiyah dumanlar saçarak, sular fışkırtarak Boğazda seyreden bir acaip yaratık” ile karşılaştılar. Yelkenleri de olan buharlı ve yandan çarklı gemiler şehir hayatına böyle girdi.

Bugün Şehir Hatları’na dönüşen işletmeler de bu gemilerle birlikte kuruldu. En bilineni, Boğaz ve Kadıköy hattında çalışan Şirket-i Hayriye idi.

Adalılar ise isimleri sürekli değişen sayısız işletme ile seyahat ettiler. En sonuncusu 1933’de kurulan AKAY (Anadolu-Kadıköy-Adalar –Yalova isimlerinin baş harfi) idi ve 1937’de Şehir Hatları İşletmesi’ne dönüştü. 1940’larda da Şirketi-i Hayriye ve Haliç Vapur İşletmeleri, Şehir Hatları’na katıldılar.

Tüm bu işletmelerin 100’ü aşkın gemisi Boğaz, Adalar ve Marmara sularında 20. yy ortalarına kadar seyrüseferde bulundular. İstanbul resimlerinin, çizimlerinin ayrılmaz parçası oldular, zarafetleriyle şehir estetiğine zenginlik kattılar.

Akillas Millas’ın çizimleri, bu estetiğe düşülen en önemli ve zengin kayıt. Sergide 34 çizime yer verebildik. 80 çizimin tamamı ise aynı adla yayımlanan kitapta.

Akillas Millas başta, katkıda bulunan herkese teşekkürlerimizle…

Adalar Müzesi

Son Güncelleme ( Çarşamba, 12 Temmuz 2017 17:34 )
 

Basın Bülteni

 Adalar Müzesi’nde yeni sergi: Akillas Millas’ın çizimleriyle İstanbul’da Seyrüsefer

Araştırmacılığı, kitapları ve sahip olduğu dev Adalar-İstanbul arşivi kadar, usta işi çizimleriyle de tanınan Akillas Millas’ın 35 yıldır kitapları için yaptığı çizimler arasında Marmara ve İstanbul deniz araçları önemli yer tutuyor. Adalar Müzesi tarafından kitaba dönüştürülen bu çizimler, “Pazar Kayıklarından Şehir Hatları’na İstanbul’da Seyrüsefer” sergisiyle, 14 Temmuz Cuma günü, Aya Nikola Hangar orta bahçesinde ziyaretçilerle buluşmaya hazırlanıyor.

Akillas Milas’ın çizimleri arasında Adalar’ın ve Marmara’nın balıkçı tekneleri de var, yük taşımacılığında kullanılan yelkenliler de, yolcu taşımacılığında kullanılan yazar kayıkları da var, buharlı ve dizel gemiler de. Akillas Millas, 2017 yılında bu çizimlerini Atina’da yayınlanan bir ajandada topladı. Şimdi de bu çizimler Adalar Müzesi tarafından bir sergiye ve kitaba dönüştürülüyor. Akillas Millas’ın çizimleriyle hayat bulan “Pazar Kayıklarından Şehir Hatları’na İstanbul’da Seyrüsefer” isimli sergide Marmara, İstanbul ve Adalar arasında son 500 yılın taşımacılık tarihi gözler önüne seriliyor. 14 Temmuz 2017 Cuma günü, Adalar Müzesi’nin Büyükada’daki ana mekanında, orta bahçedeki sergi alanında açılacak olan sergi, yine aynı mekanda ziyaret edilebilecek olan Gül Bolulu’nun “Sürgün Kayıkları” çalışması ile birlikte 30 Eylül 2017 tarihine kadar açık kalacak ve sergiler ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek. Çizimleri içeren kitap ise müze satış noktasında ve Ada kitapçılarında satışa sunulacak. Müze, pazartesi hariç her gün 09.00 – 17.00 saatleri arasında ziyaretçi kabul ediyor.

Akillas Millas hakkında

Millas 16 Mayıs 1934’te İstanbul’da doğdu, Beyoğlu’nda büyüdü. Büyükada’ya ilk kez 3 aylık iken annesinin kucağında geldi. O günden itibaren çocukluk ve gençlik yıllarını aralıksız Büyükada’da Yeni Yol 16 numarada geçirdi. Ortaokul ve Liseyi Beyoğlu Zoğrafyon Lisesi’nde bitirdikten sonra İstanbul Tıp Fakültesi’nde okudu. Uzmanlığını Vakıf Gureba (Çapa) hastanesinde çocuk cerrahisi ve ortopedi asistanı olarak yaptı. 1963 senesinde Niki Hanım ile evlendi. Balayını Büyükada’da Splendid Oteli 59 numaralı odada geçirdi ve o zamandan beri Ada’da olduğu her zaman aynı odada kalıyor. 1964’te bir kız babası oldu. Vatani görevini Ankara’da yedek subay olarak Dışkapı’da 1000 yataklı Mevkii Hastanesinde ortopedi ve travmatoloji mütehassısı olarak yaptı. Askerliği esnasında ve sonraki yıllarda “eski bir sporcu olarak” spor hekimliğini daha cazip bulan Akillas Millas bir menüsküs uzmanı olarak futbol kulüplerine geçti. Gençliğinde dağcılık ve atlet olarak Türkiye çapında dereceler elde etti. Ortopedist olarak spora hizmetini sürdürdü. Küçüklüğünden beri müzmin bir koleksiyon hastası olan Millas, bu tutkusu sayesinde İstanbul, Anadolu ve bilhassa çok sevdiği Adalar ile ilgili zengin bir arşiv oluşturdu. Arkeolojiye ve nümizmatiğe meraklı olan Millas, Adalar’ın yok olmaya yüz tutmuş evlerinin, mahallelerinin krokilerini çizdi, eski kartpostallarla, fotoğraflarla, anılara ve söylentilere dayanarak kaybolanı buldu ve yaşattı.

Akillas Millas’ın şimdiye kadar yayınlanan kitapları ise şöyle: Oğlunuz Er Yorgos Savaşırken Öldü (1983) (Türkçe baskısı 2004); Halki (1984) (Akademi Ödülü); Prinkipo (1988); Proti- Antigoni (1992) (Akademi Ödülü); Propontis (1992); İstanbul Mühürleri (1996) (Akademi Madalyası); Kadıköy - Terkos Mühürleri, (2000); The Princes Islands, (2001); Pera, the Crossroads of Constantinople, (2003) (İngilizce’ye çevrildi); Constantinopolis (Sur İçi Eski İstanbul Kiliseleri, 2 cilt, 2005); Türkiye Havadan, 2006 (Türkçe’ye çevrildi); Ktimatologion (Büyükada Kadastro), (2006); Trabzon, 2 cilt, (2008); Halki, Arta Kalanlar, (2009); Büyükada Aya Yorgi Manastırı, (2011); Hala Hatırlıyorum, Büyükada (2013 Temmuz’da Büyükada Çınar’da açılan Adalar Müzesi’nin 2013 Sergisinin kitabı, Türkçe-İngilizce); Büyükada, Ada-i Kebir (2014); Hala Hatırlıyorum Heybeliada, 2015 (Türkçe – İngilizce); Hristos, 2016; Vessels of Marmara, 2017.

 

Tarih: 14 Temmuz – 30 Eylül 2017
Yer: Adalar Müzesi, Aya Nikola Hangar Orta Bahçe
Adres: Yılmaztürk Cad. 177/1 Aya Nikola, Büyükada
Sergi ve müze pazartesi hariç diğer günler 09.00-17.00 saatleri arasında açıktır. Sergiye giriş ücretsizdir.
Detaylı bilgi için: 0216 382 64 30, www.adalarmuzesi.org

İlgili Kişi:
Merve Aydın
Marjinal Porter Novelli
0212 219 29 71 / 0530 232 68 98

mervea AT marjinal NOKTA com NOKTA tr 

 

Sergi Davetiyesi - İstanbul'da Seyrüsefer

istanbulda seyrusefer_e_davetiye_700x2000

 

Adalar Müzesi 2017 Sergisi - İstanbul'da Seyrüsefer

istanbulda seyrusefer_afis_640x896

Açılış: 14 Temmuz 2017 Cuma, 19:30
Sergi Mekanı: Adalar Müzesi Hangar, Aya Nikola mevkii, Büyükada/İstanbul

Araştırmacılığı, kitapları ve sahip olduğu dev Adalar-İstanbul arşivi kadar, usta işi çizimleriyle de tanınan Akillas Millas’ın 35 yıldır kitapları için yaptığı çizimler arasında Marmara ve İstanbul deniz araçları önemli yer tutuyor. Adalar Müzesi tarafından kitaba da dönüştürülen bu çizimler, “Pazar Kayıklarından Şehir Hatları’na İstanbul’da Seyrüsefer” sergisiyle, 14 Temmuz Cuma günü saat 19:30'da, Aya Nikola Hangar orta bahçesinde ziyaretçilerle buluşacak.

Son Güncelleme ( Perşembe, 06 Temmuz 2017 22:00 )
 
Buradasınız: Anasayfa SERGİLER Güncel Sergiler İstanbul'da Seyrüsefer

PAYLAŞIN

Facebook MySpace Twitter Digg Delicious Stumbleupon Google Bookmarks RSS Feed