Adalar Müzesi - Museum of the Princes' Islands

Adalar'ın Doğası ve Oluşumu

olusum_doga

İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Naci Görür, Mehmet Sakınç, Cengiz Zapçı ve Cenk Yaltırak tarafından bilimsel araştırmalara dayalı metinleri hazırlanan bölümde öncelikle, "Adalar Ada olmadan önce nasıldı? " sorusunun yanıtı veriliyor. Adaların Jeolojik Oluşum Videosu ve Zırhlı Balık merkezinde başlayan hikayede İTÜ tarafından Adalar’dan çıkarılan Adaların farklı dönemlerde doğasını anlatan fosiller kullanılıyor.

Fosillerin ait oldukları dönemlerin iklimsel özelliklerine göre deniz, canlı ve kaya yapısı hakkında bilgi veren ve ziyaretçinin Büyükada’da bir Jeo Gezi yapmasını sağlayan Jeoloji Haritası ile dokunmatik ekranda 5 ayrı noktaya gidilebiliyor.

Adalar'da geçmişte var olan deniz canlı türlerinin anlatımı ile devam eden bölümde tarih öncesi dönemlere ait balıklar ile başlayan hikaye bugün yok olan türlerle devam ediyor. Balık ve alglerin farklı bir sunum tekniği ile gösterildiği bölümde, çocuklar için eğlenceli bir de Mikroskop ortamı sunuluyor.

Ve nihayet bugün her Adalı’nın yakından tanıdığı ve denizlerin kirlenmesinin en görünür örneği olan sümüksü Müsilaj’ın denizi işgal eden görüntülerini iç karartan bir ses eşliğinde hissediyoruz.

Ada denizlerinde canlı yaşamı bölümü araştırmaları; İstanbul Üniversitesi Hidrobiyoloji Bölümü öğretim üyeleri Hüsamettin Balkıs, Neslihan Balkıs ve öğrencileri tarafından yapıldı.

Son Güncelleme ( Çarşamba, 20 Temmuz 2011 04:28 )  
Buradasınız: Anasayfa SERGİLER Sürekli Sergiler Adalar'ın Doğası ve Oluşumu

PAYLAŞIN

Facebook MySpace Twitter Digg Delicious Stumbleupon Google Bookmarks RSS Feed